13 sierpnia 2022, sobota
Dariusz Łukaszewski komentarzy: 0

Słońce wzeszło (6)


Słońce wzeszło rano na wschodzie i wędruje po niebie do wieczora, ale my go nie widzimy.

Grafika: Andrzej Bobrowski
Nie muszę szukać roweru we mgle, bo zza kurtyny wyjeżdża na nim Robinson Kruzoe i pyta:


- Czy to nie wasz rower?


Kiwam tylko głową, nie mogąc wydobyć słowa. (Sam Robinson Kruzoe do mnie rozmawia!!!)


- A nie widzieliście tu gdzieś mojego Paszeko?

- Piętaszka chyba – poprawia Gryzoń


- To twoja jaszczurka? – Kruzoe zaszczyca Gryzonia spojrzeniem. - Długo to trzeba  tresować, żeby gadało?

- Nie jestem jaszczurką – próbuje zwrócić na siebie uwagę Gryzoń, bo Robinson już na niego nie patrzy, chociaż odzywa się jeszcze pod jego adresem:


- Może nie jesteś, a może jesteś – kto tam was wie, zresztą to w ogóle nie jest ciekawe; muszę wracać na wyspę, zobaczyć, co tam aktualnie robię.

- To Gryzoń, panie Robinsonie – wtrącam nieśmiało, a Kruzoe jest wyraźnie zdegustowany naszym uporem:


- Zresztą, to w ogóle nie jest interesujące. Co ty w ogóle możesz mi powiedzieć?... Ludzie nic tylko zarabiają i zarabiają w kółko Macieju, i każdy marzy o rzuceniu palenia i o schudnięciu. Nuda.

- Otaczają mnie znajomi, od których nawet nie mogę pożyczyć książki do poczytania, Panie Robinsonie – podlizuję się, okazując solidarność z jego oceną ludzkiego gatunku.


- Nie podlizuj się człowieczku, nie popisuj, nie kompromituj, lepiej odpowiadaj na pytanie.

- A jak brzmiało pytanie, panie Robinsonie?


- Widzieliście tu gdzieś mojego Paszeko, czy nie?

- Piętaszka chyba – znów poprawia Gryzoń, wywołując u Kruzoe uśmieszek politowania


- E, no może i Piętaszka – wspaniałomyślnie przystaje Robinson. - Tak mi się mylą ci służący. Każdy ma jakieś imię i pretensje do indywidualności, a nawet diety miewają własne oryginalne, całkiem jak ludzie prawie, dla których są przecież tylko tworzywem literackim łączącym istotne fabuły.

- Był tylko Unkas – informuję.


- Unkas?

- Ostatni Indianin, tak teatralnie opisany przez Coopera dla chłopców – wyjaśniam.


- Tego akurat nie pamiętam, nie znam – i chce już odjechać, ale Gryzoń zatrzymuje go przytomnie:

- A rower?!


- A!... rower... macie, weźcie sobie – zsiada z siodełka – przecież ja w ogóle nie jeżdżę rowerem, to mi się na nic nie przyda! - pcha górala w naszą stronę i odchodzi pieszo znikając zaraz we mgle.


- Co za gbur! – podsumowuje Gryzoń. – Kompletnie się odkleił od roli. Za długo już chyba siedzi sam na tej wyspie.

- Samotność szkodzi każdemu, nawet bohater literacki od niej wariuje, Gryzoń.


- Miał nas kompletnie w dupie! – denerwuje się Gryzoń.

- Najbardziej o tym jak mają cię w dupie, świadczą prezenty jakie dostajesz pod choinkę od bliskich.

Ciąg dalszy jutro.

Dariusz Łukaszewski komentarzy: 0

Słońce wzeszło (8)

Wchodzi Karolek. Ale zdaje sobie sprawę, że jeszcze jest za mało znany, więc szybko się cofa i znika za kurtyną mgły.


Grafika: Andrzej BobrowskiI'm still haven't found what I was lookign for... słychać śpiew i już wiemy, że za tym wyprzedzającym postać głosem wkroczy Bono. I płynnym, scenicznym ruchem wkracza Bono i rozgląda się za kolejną wyspą, którą mógłby sobie kupić. Ale gęsta mgła zasłania wszystkie tańsze wyspy (te droższe też, co jest bez znaczenia, bo Bono nie chce przepłacać; za stary jest już i za cwany, żeby przepłacać). Za nim podtańcowuje w trampkach patykowaty Rollingstones.


- A słyszałeś, że jakaś Lady Baba sprzedaje płyty w nakładach większych niż nasze? - zagaduje Rollingstones, zobowiązując Bono do odpowiedzi, a tym samym do zaprzestania śpiewania, które zagadującemu jest niemiłe, bo jest o nie zazdrosny.

- No cóż... - odpowiada Bono, patrząc jak Rollingstones prostuje plecy i rozciera obolałe od tanecznych podskoków korzonki - ... coraz więcej rodzi się tych młodych, i nic na to nie można poradzić – kończy i powraca do śpiewania, zobowiązując Rollingstonesa do podtańcowywania.


- A może... - Rollingstones znów przerywa niemiłe mu śpiewanie, udając, że ma do powiedzenia coś ważnego, nie cierpiącego zwłoki. - Może wyskoczylibyśmy razem na herbatkę antyoksydacyjną matcha?

- Ok! - przystaje Bono z zaskakującym zapałem - Znam w pobliżu bardzo przytulną kafejkę tlenową. Dają też świetny sok ze szpinaku i naci.


- O ja! To jest to! - entuzjazmuje się Rollingstones. - Czuję, że jutro będę miał świetny opad. A ob?!... Jezu, jak mi wali serce, zobacz! - przykłada dłoń Bono do swojej klatki. - Cały jestem podniecony myślą o mojej jutrzejszej morfologi – zwierza się i naciska guziczek pejdżera.


Z zamglonego świata wyłania się powietrzna taksówka i bezszelestnie unosi rokmenów ze sceny tak szybko, że kiedy zza kurtyny wytacza się dysząc ciężko stary Hołdys (dawny naczelny kntestator wszystkiego) z resztkami buńczucznego kolczyka zwisającego z resztek ucha, na scenie nie ma już nikogo.


- Cholera, całe życie ich gonię, i znowu się spóźniłem – reflektuje się i (ponieważ nikt nie bije braw) schodzi ze sceny, a z nim hołdysowy aktualny kapelusz.


- Idę tam! - Gryzoń znienacka wyskakuje z mojego rękawa.

- Stój! Odbiło ci? - próbuję go złapać, ale mi się zwinnie wymyka.


- Pooddycham tym samym powietrzem, co te sławy. Chodź! Ponurzajmy się chwilę w tej aurze, poczujemy jak to jest – zachęca.

- Gryzoń, gdyby tam nawet gazy wypuściła z siebie Grażyna Torbicka, czy Monika Olejnik, to dla mnie żadna zachęta – próbuję osłabić jego entuzjazm do ekspedycji.


- A co to jest Torbicka i... Olejnik? - Gryzoń pyta tylko przez grzeczność, bo nawet się nie zatrzymuje.

- To są panie, które były zawsze i są wszędzie – wyjaśniam.


Ostatecznie Gryzoń nie dociera do centrum sceny, bo płoszy go niespodziewane wejście Kasi z Kurzej Góry, znanej jako Najtęga.


Kasia Najtęga z Kurzej Góry wpływa powoli. Za to sapie ciężko. Bo lubi sapać. A lubi robić to, co lubi. Więc sapie.


Wystraszony rozmiarami monstrum Gryzoń, wskakuje z powrotem do kieszeni na rękawie.


- Jeszcze nie widziałam kota, co by nie poszedł na flak od pasztetówki – mówi Kasia. - I nie widziałam jeszcze chłopa, co by nie poszedł na ciepłe drożdżowe – dodaje i nie mówi nic więcej, bo to było wszystko, co miała do powiedzenia. Obok wyrasta jej chuderlawy mąż, ale nie odzywa się wcale, bo nie ma zupełnie nic do powiedzenia. Bierze tylko wielką żonę pod rękę i w milczeniu wyprowadza ją ze sceny czym prędzej, bo zbliża się pora serialu.


Kto by pomyślał?... Bono i Kasia z Kurzej Góry ... Ten sam gatunek: Homo sapiens – myślę. I przecieram oczy ze zdumienia.

Ciąg dalszy jutro.

Dariusz Łukaszewski komentarzy: 0

Słońce wzeszło (9)Przecieram oczy ze zdumienia, bo z mgły wyłania się Millerowa.
Wchodzi na scenę ze swoimi strzykawkami, w słynnej kiedyś na okolicę prostopadłej torbie sanitariuszki. Staje zagubiona, rozgląda się zmęczonymi oczami spracowanej pielęgniarki, uśmiecha skąpo kontrolnym uśmieszkiem starej panny; na wszelki wypadek, gdyby akurat ktoś jakimś cudem zwrócił jeszcze na nią uwagę. Cud nie następuje, jak zawsze – do czego przyzwyczaiła się przez lata oczekiwania na cud – więc jej postać przyodziana w popielaty, niebrudzący płaszcz, przykryta szarym beretem, może już zejść z pola widzenia. I Millerowa – kiedyś postrach wszystkich chorych dzieci w okolicy, do których wzywano ją na zastrzyk ratujący zdrowie – schodzi ze sceny, rozpływa się we mgle. Pozostaje po niej zupełnie puste miejsce, bez cienia jakiegokolwiek śladu.


Goni za nią ciocia Andzia (zrodzona w minionym wieku z matki Józefy, ojca Józefa):

- Czekajcie siostro! Weźcie choć tego kokotka na rosołek za ten zastrzyk dla tej mojej małej rybeńki - woła ciocia Andzia, trzymając za nogi kurę zwisającą krwawym kikutem szyi w dół.

Nikt nie odpowiada.

- Może trza było sparzyć i oskubać?... – ciocia Andzia spogląda na drgającego jeszcze ptaka. - A ja głupia, nie oskubałam, no!... - puka się w zafrasowane czoło dłonią, która jeszcze przed chwilą trzymała siekierę.

- Nie pamiętam, co mam teraz powiedzieć - odzywa się gryzoń. - Zapomniałem normalnie... - przerywa, bo wtem zajeżdża bryka z prędkością pędzącego rydwanu. W niej wuj Antek, ściąga lejce i kasztanka staje prawie dęba przed ciotką.

- Wskakuj Andzia, migiem! Ojca twojego Józefa kuń pacnął w samą łep! Jadziem ratować!
- Bój się Boga, Jantoś, jakże to tak?... - ciotka załamuje ręce, nie puszczając kury.

- Mówią, że na skrzypicy poszed grajać ludziom na jarmrek i rwoł kuniowi włosie zes łoguna do smyka, a kuń gu auratnie kopytem w samom łep pacnył, że się obolył prawie na śmierć. Tyla wim.
- Jezusie! Maryjo Przenajświętsza!... - ciotka wskakuje, na koźle obok męża zasiada, kurkę nogą do podłogi przyciska, żeby nie spadła, bo Antek kasztankę batem podcina, że mało dyszli nie wyrwie, tak gna do przodu.

I znikają w ścianie mgły, pędząc na ratunek. Nie wiedzą jeszcze, że już tylko po nieboszczyka jadą, ale ja wiem, bo znam tę historię dziadka Józefa, którego nigdy na oczy nie widziałem. Muzykantem był, i tak przez naród lubianym, że za to jego muzykowanie niezwykłe wybaczano mu wiele, a nawet wszystko. A było co, bo Józef na wiosnę, jak tylko słonko przygrzało, wychodził z chaty ze skrzypcami i wracał dopiero jesienią mocno już chłodną. Przez zimę majstrował swojej Józefie kolejnego dzieciaka, a z wiosną znowu wyruszał ze skrzypkami w świat. Dwanaście takich tourne odbywał i dwanaście dzieciaków po nim zostało, w tym ciotka Andzia, a i mój ojciec też. Na tourne trzynastym, koń świeżo podkuty na jarmarku, podkowę mu na czole odcisnął na wieki wieków amen. Skrzypiec przy trupie Józefa nie było, chociaż ciotka Andzia szukała i przepytywała tłum otaczający leżącego; nic dziwnego, o tych skrzypkach Józefa marzyli wszyscy muzykanci z rozległych okolic.

Zafalowało coś wysoko we mgle, ale może mi się tylko zdawało, bo niczego nie widać tam w górze. Za to tutaj...? Wychodzi na scenę moja mama, śmieje się z czegoś, za nią ojciec, coś parodiuje, zabawia. Nie słychać dobrze głosów, ale od razu widać, że są na randce. On i jego jedyna. Nigdy nie myślałem o nich jako o dziewczynie i chłopaku, a oni teraz jeszcze nawet nie przeczuwają mojego istnienia. On wkrótce zadba o dobre perspektywy, zostanie szefem dużego koncernu mięsnego; dużo pieniędzy, duży ładny dom. Wielu będzie zazdrościło, w tym koledzy; zwłaszcza chętnie zamieszkaliby w tym dużym domu z moją ładną mamą. W pracy ciągłe kontrole zawistnych komuszych inspektorów i konieczność łagodzącej wódki z nimi.

Na stole parzone kiełbasy białe i czerwone. Wędzone szynki, wódka rozlewana do szklanek. Za oknem wyładunek transportu byków. Ulicą nadchodzi gromadka powracająca ze szkoły z tornistrami na plecach. Kolejny toast podrywa napełnione szklanki w górę. Ojciec wypija nie odrywając wzroku od widoku za oknem. Coś poszło nie tak, wielki byk, rozwścieczony torturą wyładunku, zrywa się z metalowego pierścienia więżącego nozdrza i okaleczonym łbem wali we wszystko, co znajdzie się w zasięgu. Plac pustoszeje. Rozjuszone zwierzę stoi i wyczekuje. Gromadka dzieci hałaśliwie się przekrzykuje w jakimś sporze. Pierwszy zrywa się ojciec, łapie w pędzie wielki pamiątkowy topór ze ściany gabinetu. Gdy rusza byk, ojciec przepuszcza go bokiem i wali toporem za mijającymi go rogami; byk pędzi dalej, bo nie wie jeszcze, że już nie ma głowy. Osuwa się na uliczny chodnik tak blisko dzieci, że dwoje najbliższych obryzguje krew wciąż sikająca z byczej szyi. Ja jestem już wtedy na świecie, a za trzy lata pójdę do szkoły, ale w innym mieście. To będzie już po tym wypadku samochodowym, który zrobi z ojca inwalidę a z mamy siwą kobietę w ciągu jednego dnia. A świat będzie się po prostu dział dalej dookoła.

Jedne rzeczy się lepiej pamięta, a inne mniej.

Ze wspomnień wyciąga mnie głos. To Gryzoń zwraca na siebie uwagę, bo lubi zwracać na siebie uwagę:

- Znowu nie pamiętam, co miałem tu teraz powiedzieć?
- A co właściwie miałeś powiedzieć?

- No nie pamiętam, co miałem powiedzieć.
- A skąd wiesz, że w ogóle miałeś coś powiedzieć?

Zostawiam Gryzonia z otwartymi ustami.

- Myślę, że po prostu zapomniałem tekstu - Gryzoń znów zwraca na siebie uwagę.
- Jakiego tekstu?

- Tego, co mam tu teraz powiedzieć.
- To mów cokolwiek.

- Ale co?
- Co bądź!

- A jak ja nie mam nic do powiedzenia?!
- To siedź cicho.

- Sam sobie siedź cicho! Mam dosyć siedzenia cicho! Jestem pewien, że miałem tu powiedzieć coś bardzo ważnego.
- Ale co?

- No przecież mówię, że nie pamiętam!
- Gryzoń, u ludzi jest tak, że facet przed czterdziestką nie powinien się w ogóle odzywać, bo nie ma jeszcze nic do powiedzenia od siebie. I tylko pieprzy bez sensu, co podsłuchał tu i tam.

- A czy u ludzi też jest tak, że przejmujecie się tym, co powiedzą inni?
- Ludzie wyłącznie przejmują się tym, co powiedzą o nich inni, Gryzoń. Zwłaszcza ci, którzy uparcie twierdzą, że się nie przejmują. Najbardziej na świecie ludzie przejmują się tym, co powiedzą o nich inni, właściwie przejmują się wyłącznie tym, i to jest motyw ich działań i zahamowań. Jeżeli ktoś mówi, że ma w dupie, co inni o nim powiedzą, to albo jest dziecinnie niedojrzały, albo łże w żywe oczy.

- Czyli boicie się jedni drugich, a drudzy pierwszych. I to jest takie ważne?
- W życiu ważne są miłość i ropa naftowa oraz dobry popis na fejsbuku, Gryzoń. I żeby dzieci były grzeczne, a chleb dobry.

Ciąg dalszy jutro.

Dariusz Łukaszewski komentarzy: 0

Słońce wzeszło (10)
Słońce wzeszło rano i gdzieś świeci, ale tutaj na pewno nie, bo go nie widzimy. Tkwimy we wnętrzu dużego klosza, który niczym wielka bańka drożdżowa wyrósł w ciastowatej mazi gęstej mgły.


Grafika: Andrzej BobrowskiJak poparzony przelatuje przed nami dziki odyniec i z rozpędem zatapia się w polu niewidzenia, jak rodzynka w cieście.


Jesteśmy w krainie baśni i dzikiej świni.


Maź zaczyna drżeć, trzęsie się całe pole niewidzenia, dostaje gęsiej skórki. Czuję, że nadlatuje coś wielkiego. I rzeczywiście, ale nie jest to zjawiskowy wieloryb, jak mylnie oceniłem, tylko pospolity smok, jakie masowo produkują teraz do filmów dla zachwytu chłopców z podstawówki.


Smok kłapie paszczą i pochłania kawały mgły, jakby to była pyszna wata cukrowa. Znikają kolejne kęsy i na ich miejscu pojawiają się pola widzenia.


- Zrób coś! Tylko szybko! - krzyczy przerażony Gryzoń, chowając się w najgłębszym zakątku kieszeni na moim rękawie.


Dzwonię dzwonkiem rowerowym...


- Coś innego zrób! - drze się gryzoń z kieszeni.


Nie muszę, bo smok odlatuje podrywając tumany liści, trawy i gałęzi, zassanych przez odkurzacz leja, jaki wytworzyło jego odlatujące cielsko.


Znów widać, świeci słońce; gęsta mgła została pożarta przez smoka. W polu widzenia, ukazuje się siedząca na pniaku ściętego klonu nastoletnia bidula. Nie ma włosów farbowanych ani nic z urody luksusowej wydry, a przy jej nogach nie stoi walizka z eleganckiej imitacji krokodylowej skóry. Ale i tak widać, że wyrusza - wybiera się daleko, tam gdzie jeszcze nigdy nie była, żeby zamienić to co ma, na coś innego.


- Marzy o losie wyjątkowym, wybitnym, odświętnym? - zastanawiam się gdy wstaje z pniaka i obciąga na sobie płaszcz na nasz widok. - Tęskni pewnie za prawdziwym życiem, bo to prawdziwe jest zawsze gdzie indziej. Nigdy nie dotykasz nerwu, istoty sedna, a nawet gdy dotykasz to i tak ci się wydaje, że życie jest gdzie indziej. Zawsze tak jest.


- Dzień dobry – mówi wzorem ludzi z małych wsi, którzy widząc obcego, zawsze się ukłonią z ciekawości, albo na wszelki wypadek.

- Dzień dobry – odpowiadam. - Daleko stąd do wsi?


- Zaraz za górką – pokazuje na wierzchołek wzniesienia, gdzie znika droga pnąca się wyboiście po pochyłości.

- Dokąd to, jeśli można się zainteresować – zainteresowuje się gryzoń z wyżyn kieszeni mojego rękawa.


- Daleko stąd – w jej głosie pobrzmiewa nuta przechwałki, może nawet dumy.

- A konkretnie? - dopytuje gryzoń.


- Wszystko jedno, byle daleko.

- I co właściwie chciałabyś robić? Tam daleko.


- Może zostałabym gwiazdą?

- Gwiazdą?


- Na przykład.

- Wierz mi, nie ma nic bardziej pospolitego od chęci zostania gwiazdą - wtrącam się do rozmowy.


- Jak to? Przecież każdy chce być gwiazdą.

- No właśnie...


- A jaką gwiazdą chciałabyś być? Konkretnie?... - Gryzoń przejmuje inicjatywę.

- Czy ja wiem?... - zamyśla się potencjalna gwiazda. - Ja bym mogła prezentować pogodę w telewizji. Jak Omena.


- Jak Omena?... Ona jest gwiazdą?

- Jest wielką gwiazdą. Ja bym mogła być taka jak ona i bym to lubiła. Poradziłabym sobie, spokojnie. A potem może bym wydała jakąś książkę fajną, nie wierszem dla dzieci, tylko normalnie, do poczytania. Albo bym nagrała płytę z jakimś sławnym zespołem... jest tyle możliwości, czy ja wiem?...


- Nieźle. Tylko...

- O! - przerywa Gryzoniowi, bo przypomniało jej się coś niezwykle ważnego. – Jeszcze bym mogła rozdawać pieniądze przez telefon w radio, jak ten Urbański. To jest fajne i takie, no... pożyteczne.


- Nieźle.Tylko, że ... - tym razem ja przerywam Gryzoniowi, bo czuję, że za chwilę stanie się bardzo głęboki: - Gryzoń, zaczynasz ględzić jak terapeuta!


- A kim jeszcze mogłabyś zostać? - Gryzoń kontynuuje przesłuchanie, kompletnie mnie ignorując: - No co umiesz, co ci najlepiej wychodzi? - Gryzoń rozwala się w mojej kieszeni, jak prawdziwy terapeuta na kanapie; wyczuwam, że zakłada nogę na nogę, wspiera głowę na łapie, zawodowo znudzonym gestem poprawia od niechcenia okulary,obgryza koniec długopisu, i tak dalej...

- Tak konkretnie?... To nie mam nic na myśli na dziś – wyznaje dziewczyna.


- Oj!... - gryzoń teatralnie zdejmuje okulary, przestaje obgryzać długopis, podrywa się z kanapy.

- Ale co? - pyta dziewczyna, widząc wycelowany w siebie długopis.


- W tej sytuacji musisz zostać gwiazdą. Nie ma innego wyjścia. W sumie nadajesz się do tego idealnie – czuję jak gryzoń opada na kanapę. - Jedźmy. Nie mam tu już nic do roboty – słyszę jego głos.


- A masz dom? - pytam najłagodniej jak potrafię.

- Tam, we wsi – pokazuje wioskę, której nie widać, bo przesłania ją wniesienie.


- A wiesz, że jakbyś nie miała domu, to nawet byś nie wiedziała, że skądś wyszłaś i dokądś zmierzasz? I nie miałabyś dokąd wrócić? - zaczynam kombinować, jakby tu jej jakoś przemówić po ludzku, ale ona nie jest tym zainteresowana.

- Szkoda gadać. Nie ma o czym kompletnie – mówi i rusza zostać gwiazdą, rozmowa jest zakończona.


Słońce jeszcze świeci, bo zajdzie dopiero wieczorem
.


Ciąg dalszy nastąpi.

Grażyna Olbrych komentarzy: 0

Zdjęcie z telefonu

Claudia Rogge komentarzy: 0

Aktywność sposobem przeciwdziałania wypoczynkowi!Klick!!! 


Tragedia to jest dopiero wtedy, kiedy kupujesz hula-hoop i okazuje się że pasuje.
(z Facebooka)

Umberto Eco komentarzy: 1

Jak nie rozmawiać o piłce nożnej


Nie czuję niechęci do piłki nożnej. Czuję niechęć do ludzi zakochanych w piłce.

Nie lubię kibica, bo ma dziwny rys charakteru: nie rozumie, dlaczego ty nie jesteś kibicem, i stara się rozmawiać z tobą tak, jakbyś nim był.


Umberto Eco
„Zapiski na pudełku od zapałek", przekład Adam Szymanowski
HISTORIA I SZTUKA Poznań 1993


rysunek: Tomasz Bohajedyn


Nie mam nic przeciwko piłce nożnej. Na stadiony nie chodzę z tego samego powodu, z jakiego nie ważyłbym się spać nocą na mediolańskim Dworcu Centralnym (albo przechadzać się w Nowym Jorku po Central Parku, kiedy wybije szósta po południu), ale jeśli jest okazja, z przyjemnością i zainteresowaniem patrzę na dobry mecz w telewizji, gdyż znam i doceniam wszystkie walory tej szlachetnej gry. Nie czuję niechęci do piłki nożnej. Czuję niechęć do ludzi zakochanych w piłce.

Chciałbym jednak być dobrze zrozumiany. Dla kibiców mam takie same uczucia, jakie Liga Lombardzka żywi do osób spoza wspólnoty: „Nie jestem rasistą, dopóki siedzą u siebie”. A przez to „u siebie” rozumiem miejsca, gdzie lubią się spotykać w ciągu tygodnia (bar, rodzina, klub), oraz stadiony, nie interesuje mnie bowiem, co się tam dzieje, i cieszę się, kiedy przyjeżdżają kibice z Liverpoolu, gdyż później mam zapewnioną rozrywkę przy lekturze prasy, i skoro mają już circenses, niechaj przynajmniej leje się krew.

Nie lubię kibica, bo ma dziwny rys charakteru: nie rozumie, dlaczego ty nie jesteś kibicem, i stara się rozmawiać z tobą tak, jakbyś nim był. Żeby uniknąć nieporozumień, pozwolę sobie przytoczyć przykład. Gram na flecie prostym (coraz gorzej, jak twierdzi w publicznie złożonej deklaracji Luciano Berio, lecz fakt, że tak uważnie śledzą mój rozwój Wielcy Mistrzowie, daje mi niemałą satysfakcję). Załóżmy teraz, że jadę pociągiem i pragnąc nawiązać rozmowę z siedzącym naprzeciwko podróżnym, pytam:
— Czy słuchał pan ostatniego kompaktu Fransa Bruggena?
— Co, czego?
— Mam na myśli Pavane Lachryme. Moim zdaniem zanadto zwalnia na początku.
— Przepraszam, ale nie rozumiem.
— Przecież mówię Van Eyck, tak czy nie? (Oddzielając sylaby) Blockflóte.
— Proszę pana, ja... Czy to na smyczki?
— Ach, rozumiem, pan nie...
— Nie.
— To ciekawe. Czy wie pan, że jeśli chce się mieć ręcznie wykonanego coolsmę, trzeba czekać trzy lata? Lepiej już sprawić sobie moecka z hebanu. Jest najlepszy, w każdym razie spośród tych, które dostępne są w handlu. Tak twierdzi Gazzelloni. Czy potrafi pan dojść do piątej wariacji z Derdre Doen Daphne D'Overl?
— Ja naprawdę jadę do Parmy...
— Aha, rozumiem, gra pan w tonacji f, nie zaś c. Daje większą satysfakcję. Czy wie pan, że odkryłem sonatę Loeilleta, która...
— Leje co?
— Ale chcę zobaczyć, jak pójdzie z fantazjami Telemanna. Pan czasem próbuje? Nie stosuje pan czasem palcowania niemieckiego?
— Wie pan, Niemcy, BMW to świetny samochód, mam dla nich dużo szacunku, ale...
— Jasne. Stosuje pan więc palcowanie barokowe. Słusznie. Proszę tylko pomyśleć, ci z Saint Martin in the Fields...
Nie jestem pewny, czy wytłumaczyłem, o co mi chodzi. Ale jeśli mój nieszczęśliwy towarzysz podróży rzuci się na hamulec, z pewnością go, czytelniku, nie potępisz. Dokładnie tak samo jest z kibicem. Sytuacja staje się szczególnie trudna w przypadku rozmowy z taksówkarzem.
— Widział pan Viallego?
— Nie, musiał przyjść, kiedy akurat wyszedłem.
— Obejrzy pan wieczorem mecz?
— Nie, muszę zająć się księgą Zet Metafizyki, wie pan, chodzi o Stagirytę.
— Dobrze, niech pan zobaczy, a potem sam powie. Dla mnie Van Basten mógłby zostać Maradoną lat dziewięćdziesiątych, a jak pan myśli? Ale ja nie spuszczałbym z oka Hagiego.

I tak się toczy rozmowa — jakby gadać do ściany. I nie w tym rzecz, że jego nie obchodzi, czy mnie obchodzi. Rzecz w tym, że on nie jest w stanie pojąć, że kogoś może to nie obchodzić. Nie pojąłby tego, nawet gdybym miał troje oczu i parę czułków na zielonych łuskach potylicy. Nie uświadamia sobie odmienności, różnorodności i nieporównywalności możliwych światów. Podałem przykład taksówkarza, ale w przypadku rozmówcy z klas panujących sprawa przedstawia się dokładnie tak samo. To jak choroba wrzodowa, atakuje biednych i bogatych. Rzeczą osobliwą jest jednak to, że istoty tak niezłomnie przekonane o równości wszystkich ludzi gotowe są rozbijać głowy kibicom, którzy przyjechali z sąsiedniej prowincji. Ten ekumeniczny szowinizm wydziera z mojej piersi okrzyk podziwu. To tak, jakby ci z Ligi powiedzieli: „Niech Afrykanie przyjeżdżają do nas. Potem damy im wycisk”.

Tomás Taure Alonso komentarzy: 0

Buzi!