19 marca 2024, wtorek
Redakcja komentarzy: 0

O, Przekrój dycha jeszcze

Alexander Jansson komentarzy: 0

Z życia Piszczydła

Facebook komentarzy: 0

Stado obrażonych słoneczników

Marek Raczkowski komentarzy: 0

Rysuje

Facebook komentarzy: 0

Coś z dowcipów może...?

Facebook komentarzy: 0

Konflikt pokoleń

PORYSUNKI komentarzy: 0

projekt Bądź!. ze streetwaves prosto na facebook.

Facebook komentarzy: 0

Dziewczynka sypie

Janek Koza komentarzy: 0

Rysuje

Robin Utrecht (National Geographic) komentarzy: 0

Dobranoc

Vimeo komentarzy: 0

Droga na drugą stronę (zwiastun filmu Anci Damian)



Pełnometrażowy częściowo animowany film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.


Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń , które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Claudiu Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.



Fabuła filmu została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007 - 2008. Twórcy postanowili opowiedzieć historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa.

Redakcja komentarzy: 0

Ryszard Kaja: scenograf, plakacista, grafik (ur.1962 w Poznaniu)


Zobacz plakaty Ryszarda,
Klick!!!


23 Międzynarodowe Biennale Plakatu
2 czerwca – 16 września 2012, Warszawa, Muzeum Plakatu w Wilanowie,
2200 prac, 800 artystów i 50 krajów, Klick!!!