10 sierpnia 2022, środa
wyborcza.pl komentarzy: 0

Cała Polska to złodzieje i piraci?

Rozmowa z badaczami polskich internautów: Mirosławem Filiciakiem i Alekiem Tarkowskim


(...)

- Równocześnie jednak nasz raport pokazuje, że uczestnictwo w obiegu nieformalnym zupełnie nie wyklucza kupowania dóbr kultury. Wręcz przeciwnie: ci, którzy zdobywają pliki z sieci, są najlepszymi klientami. Ściągający darmowe treści to co trzecia osoba kupująca książki i filmy oraz co drugi klient branży muzycznej. W ogóle tacy ludzie są bardzo aktywni kulturalnie, zwłaszcza na tle reszty Polaków. Wśród aktywnych internautów tylko co dziewiąty deklaruje, że nie przeczytał w minionym roku książki. Dla porównania z badań Biblioteki Narodowej wynika, że ponad połowa naszych rodaków nie miała w ciągu roku kontaktu z tekstem dłuższym niż trzy strony.

- To jest grupa, która zawsze uczestniczyła w kulturze, ludzie, którzy chodzą też do biblioteki, kina czy teatru. I teraz korzystają z jeszcze jednej, sieciowej, formy uczestnictwa. Wygląda też na to, że nieużywanie internetu wiąże się z nieuczestniczeniem w kulturze (z wyłączeniem telewizji, którą rozmyślnie, jako bierną formę uczestnictwa, wyłączyliśmy z naszych badań). Wiadomo, że z internetu korzystają ludzie raczej bogatsi, lepiej wykształceni, bardziej kulturalni, raczej młodsi. Ale też internet pogłębia podział na aktywnych i nieaktywnych kulturowo.

- Było dla nas niespodzianką, że szukając ludzi uczestniczących w obiegu nieformalnym, natrafiliśmy na kulturalną elitę. To paradoks, bo ci ludzie w jednej perspektywie są złodziejami, ale jeśli popatrzymy z innej strony, to okazuje się, że są nadzieją na lepsze jutro jeśli chodzi o uczestnictwo Polaków w kulturze. (...)

Ciąg dalszy, cały materiał Klick!!!

You Tube komentarzy: 0

ACTA

Леонид Тишков и Борис Бендиков komentarzy: 0

Упавшая луна

Beata Pawlikowska komentarzy: 1

TEORIA BEZWZGLĘDNOŚCI

 

 Fragment książki:

 

Wychowałam się w mieście i uważałam, że jest to naturalne środowisko człowieka. Dom, szkoła, sklep, dyskoteka i biblioteka, chodnik i drzewa, które z niego wyrastają. Samochody, telewizja, lodówka, kurczaki w plastikowych torebkach, zupa w proszku i zimna butelka coli z bąbelkami. Łąka kojarzyła mi się z pijawkami, a las z grzybami, które się suszy i robi się z nich sos do kaszy gryczanej.


Nie dziwiło mnie to, że kwiaty rosną w klombach albo w doniczkach, a słonia można zobaczyć w zoo. W szkole wytłumaczono mi jak jest skonstruowany sejm i senat, więc rozumiałam co to jest polityka i czemu służy. W telewizji oglądałam różnych ważnych panów w garniturach. Mieli białe kołnierzyki i krawaty, otaczała ich grupa mniej znaczących osób, które otwierały drzwi, podsuwały mikrofony i krzesła. Jasno więc widziałam, że świat dzieli się na Ważnych i Nieważnych. Ważni mieli władzę i podejmowali decyzje o losie Nieważnych. Byli raczej nietykalni i nawet jeżeli robili coś jawnie głupiego, nie można ich było przenieść z grupy Ważnych do Nieważnych.


Było to fascynujące doświadczenie. Ważny Polityk zwoływał konferencję prasową. Spóźniał się godzinę, ale wszyscy czekali. Pod drzwiami pokazywano kłębiących się fotoreporterów i dziennikarzy. Potem Polityk wchodził na salę, wszyscy milkli i słuchali jego słów. Zadawano mu mnóstwo pytań. On odpowiadał, a następnego dnia fragmenty jego wypowiedzi zamieszczano na pierwszych stronach gazet. Cytowano go w radiu i telewizji. Wyciągnęłam z tego prosty wniosek, że jeśli wszyscy tak czekają na to, co ma do powiedzenia, najwyraźniej jest to niesłychanie mądry człowiek, którego wiedza i wewnętrzna jasność rozświetla mroki codzienności dla innych ludzi. Jest dla nich zwierzchnikiem, dyrektorem, przewodnikiem, ponieważ jest mądrzejszy, lepszy, uczciwy i wiarygodny.


Dalej
Klick!!!

Redakcja komentarzy: 0

Wojciech Kuczok - Senność

Tim Flach/Steve McCary komentarzy: 0

Świat stanął na głowie...

Redakcja komentarzy: 0

Zagadka

Co/kto to jest?

 
Nie budźcie mnie, bo jeszcze śpięFoto: Tim Flach, materiał podejrzany w albumie Ewy Mackiewicz-Merdy Klick!!!

PORYSUNKI komentarzy: 0

Gotye


Klick!!!

W ubiegłym roku Adele sprzedała 5 milionów egzemplarzy swojej płyty, a Lady Gaga tylko niecałe 2 miliony. Dwa to jest dużo mniej niż pięć, a w dodatku pojawiają się nowe produkty śpiewacze.

You Tube komentarzy: 0

Skąd się właściwie bierze rytm?

Tony Royster Jr. komentarzy: 0

Fajna umiejętność pałeczkowa; przyjemnie by ją było mieć w rękawie na imprezie

Lucas Martell komentarzy: 0

A jak działa gołąbek?