4 października 2023, środa

Ludwik Cichy

Dwie matury


30 lat minęło?

 


W 1978 roku nie było w Polsce ani jednego komputera osobistego, nie było dostępu do literatury światowej. Była komuna. Na maturze był Mickiewicz. „Paralele i opozycja w twórczości Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego”, tak konkretnie brzmiał mickiewiczowski temat maturalny. I maturzyści godzinami rzeźbili te paralele, choć ściągi mieli przygotowane z „Wesela” (bo dawno już Wyspiańskiego nie było).


W roku 2012 Mickiewicz pojawił się w postaci Dziadów. I maturzyści godzinami wyjaśniali „symbolikę lewej i prawej strony w scenie balu u Senatora”, choć ściągi mieli przygotowane z „Wesela” (bo dawno już Wyspiańskiego nie było).

Obydwie matury dzieli ponad 30 lat, ale maturzyści z powodzeniem mogliby się zamienić miejscami i nic by się takiego nie stało. A potem, ci młodsi, mogliby już powrócić (Mickiewicz odhaczony, ufff...) do swoich aktualnych ważności życiowych: laptopów, smartfonów, facebooka, do angielskiego języka, który stał się w Polsce obowiązkowym do zrobienia jakiejś kariery, choćby i na śmieciowych papierach, a na bezrobociu mogliby sobie poczytać narzekania starych pierników na to, jak fatalnie są wykształceni i kompletnie nieprzygotowani do światowego życia. Ale Koko Spoko.


Rysunek: Sławomir Mrożek, Klick!!!


   

Komentarze:Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.

może coś więcej.... (0)~zuza, 2013-05-07 09:04:03

kto pamięta treść pozostałych tematów z języka polskiego z 1978 roku?

Wyraź swoją opinię:
Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.