2 października 2023, poniedziałek

Teatr i jego ludzie

informacja

Jerzy Grotowski

„Czy możliwe jest obiektywne pisanie o teatrze? Oczywiście nie. Ale pola subiektywności bywają szersze lub węższe. Każdy, kto pisał o teatrze, o sztuce, czy jeszcze szerzej – o życiu codziennym i jego zjawiskach, kiedyś na pewno sobie zadał pytanie: do jakiego stopnia własne pisanie staje się uzurpacją? Do jakiego stopnia to, co uważamy za szczery, obiektywny opis dzieła, staje się kreacją własnego obrazu świata?

Najbezpieczniej powiedzieć, że pisanie o teatrze rodzi się, bo rodzić się musi, na granicy. Dzieło sztuki styka się z naszym sposobem rozumienia i patrzenia. Jego obiektywność natrafia na granice nie do pokonania – naszych nawyków, naszego światopoglądu, nawet naszych upodobań.”

 

 Rok 2009 ogłoszony przez UNESCO "Rokiem Grotowskiego" jest okazją do wielu spotkań artystycznych oraz promocji polskiego teatru. Wydawnictwo Homini włącza się w te wydarzenia proponując nową książkę Tadeusza Kornasia Aniołom i światu widowisko

 

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru Wydawnictwo Homini poleca książkę Aniołom i światu widowisko Tadeusza Kornasia. Jest to intrygująca historia Teatru Laboratorium oraz jego założyciela Jerzego Grotowskiego, wzbogacona opisami prac nad spektaklami m.in. "Księciem Niezłomnym". Obok relacji z „życia” Teatru autor prezentuje wywiady ze znanymi osobistościami m.in. Reną Mirecką, Tomaszem Rodowiczem, Włodzimierzem Staniewskim. Książka zawiera również szkice o artystach oraz recenzje poświęcone spektaklom Krystiana Lupy, Kazimierza Dejmka, Krzysztofa Warlikowskiego, Józefa Szajny, Petera Brooka czy Jana Klaty.

Z pozycji teoretyka, ale niejednokrotnie również świadka i uczestnika opisywanych przedstawień, projektów, akcji, wypraw i innych, wymykających się definicji, zdarzeń teatralnych i parateatralnych, Tadeusz Kornaś przedstawia fascynującą konstelację różnorodnych postaw artystycznych, światopoglądów i estetyk, dzieląc się z czytelnikiem zarówno ogromną wiedzą, jak i emocjami swoich poszukiwań i objawień.

 

Książka do nabycia w księgarni internetowej wydawnictwa Homini www.homini.com.pl

 


Tadeusz Kornaś — pracownik Katedry Teatru Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 2004–2008 redaktor naczelny Gazety Teatralnej „Didaskalia”, opublikował m.in. antologię „Dziady”. Od Wyspiańskiego do Grzegorzewskiego (Księgarnia Akademicka 1999, wraz z Grzegorzem Niziołkiem), monografię Włodzimierz Staniewski i Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (Wydawnictwo Homini 2004) oraz Between Anthropology and Politics. Two Strands of Polish Alternative Theatre (Instytut Teatralny 2007).


Justyna Częczek

Wydawnictwo Homini

 

   

Komentarze:Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.

ZShBAFjoplN (0)~RBxmQNNZXp, 2011-04-25 14:01:08

IJWTS wow! Why can't I think of tinghs like that?

Wyraź swoją opinię:
Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.