29 stycznia 2023, niedziela

Teksty i nadteksty

Agnieszka Więckowska

Krakowskie smoki jadą do Chin


Smoki Teatru Groteska na EXPO 2010 w Szanghaju

Sztandarowy spektakl Teatru GROTESKA "Wielka Parada Smoków" będzie stanowił główną atrakcję Polskiego Dnia na Wystawie Światowej Szanghaj Chiny 2010 (EXPO 2010).

 

Dotychczas Smoki GROTESKI miały już okazję podróżować w różne ciekawe miejsca. Odwiedziły między innymi Irlandię i Czechy. Teraz jednak stoi przed nimi prawdziwe wyzwanie. Będą miały za zadanie zmierzyć się z symbolem chińskiego smoka, niezwykle głęboko zakorzenionym w kulturze Chin. Główni konstruktorzy smoków Groteski nie mają jednak wątpliwości, że specjalnie na tę okazję przygotowywane ogromne helowe stwory, przyciągną uwagę zwiedzających i na długo pozostaną w ich pamięci. A smok, zwłaszcza ten Wawelski, ugruntuje swoją pozycję jednego z najsłynniejszych symboli Polski. Polskie bestiarium nie ma jednak zamiaru upodabniać się do chińskiego – smoki, które pojadą do Chin podkreślą oryginalność polskiej smoczej rodziny.

 

22 maja 2010 r. ulicami Szanghaju przejdą trzy smocze parady, a wieczorem odbędzie się niezwykłe smocze widowisko. Gigantyczne smoki zatańczą przy muzyce najsłynniejszych polskich kompozytorów takich jak Chopin, Szymanowski, Karłowicz, Penderecki, Górecki, Kilar, Kuźniak. Smoczą choreografię wzbogacą sztuczne ognie, dymy, lasery. Reżyserem widowiska jest Dyrektor Teatru GROTESKA Adolf Weltschek.

 

Organizatorzy EXPO 2010 w Szanghaju zapewniają, że impreza będzie największą i najbardziej spektakularną Wystawą Światową w historii. Zaprezentuje się na niej ok. 200 państw z całego świata, a ilość zwiedzających szacuje się na rekordową liczbę 70 mln. Tereny wystawowe EXPO mieszczą się na terenach dawnej dzielnicy stoczniowej, w pobliżu najnowszej i najprężniej rozwijającej się dzielnicy Pudong – centrum biznesowego Szanghaju. Oficjalna strona EXPO: www.expo2010china.com

 

W ciągu dziewięciu lat smocze widowisko z imprezy krakowskiej przeobraziło się w imprezę na skalę międzynarodową. Świadczą o tym kolejne zaproszenia, takie jak występ w stolicy Norwegii Oslo w roku 2011.

 

Wyjazd do Chin to okazja do promocji Teatru GROTESKA, Krakowa i całej Małopolski. Według zapewnień prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, mimo trudności finansowych w kulturze, tegoroczna jubileuszowa X Wielka Parada Smoków odbędzie się. Krakowianie zobaczą chińską smoczą obsadę w czerwcu tego roku.

 

Więcej informacji: Agnieszka Więckowska, Specjalista ds. public relations i sponsoringu
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, ul. Skarbowa 2, 31-121 Kraków
tel. 012 623 79 49, 501 675 022, www.groteska.pl, pr@groteska.pl

   

Komentarze:Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.

Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.