29 lipca 2021, czwartek

Teksty i nadteksty

Redakcja

Morelowy remanent
Wybrane z Moreli.
Szczerze zachęcamy do przeczytania tego materiału, bo takie myśli warte są czytelników.


Jeżeli ktoś ci mówi, że jesteś głupia, a ty głupia nie jesteś, a on ci wmawia, że jesteś tym, kim nie jesteś, to ten ktoś musi głupi, bo nawet nie wie z kim gada.

Dorotka Krawiec


Normalny człowiek przyjeżdża z pracy, kupuje piwo i kosi trawnik. Albo bierze piwo i podlewa trawnik, a jak jeszcze nie ma trawnika to zasiada z piwem i czeka aż mu urośnie trawnik. Taki fest do podlania i pokoszenia.

Ludwik Cichy


Wystarczy sobie wyobrazić, że siła ciężkości, która przyciąga obraz ku ziemi, w wypadku odwrócenia go do góry nogami, stałaby się siłą powodującą jego spadanie do nieba!

Salvador Dali


Pani w obuwniczym miała taki ruch, aż jej się buty rozeszły…

Jacek Szymkiewicz, "Pogodno"


Przyjaciele są po to, żeby im wszystko wybaczać

Osioł do Shreka


Kompletnie to nie jest atrakcyjne, żeby wiedzieć wszystko

Adam Nowak "Raz, dwa, trzy"


Dlaczego teatr nie może być dochodowy? No, proszę pana – burdel jest dochodowy!

Jan Nowicki


Najlepiej zarabiającą gwiazdą, po swojej śmierci, okazał się w tym roku Elvis Presley – zarobił 52 miliony dolarów

Radio w samochodzie


Największy obraz świata malują kobiety, codziennie, pędzelkami i kredkami do makijażu. I są największą żywą galerią, zupełnie wyjątkową, bo chętnie oglądaną przez facetów. Nawet przez jednokomórkowców, komunikujących się z rzeczywistością jedynie przez komórę; dla nich to zresztą często jedyny kontakt ze sztuką.

Ludwik CichyNie rozumiem, jak kulturalny człowiek może oglądać telewizję, nie mówiąc o posiadaniu odbiornika.

W.H. Auden


Lubię nudne rzeczy. Lubię rozrywkę.

Andy Warhol


Kultura wymaga od kobiety bycia młodą.

Monika Rakusa, pisarka


Żyję od 67 lat. I to bez przerw. Muzyka to jest jedyna gimnastyka, jaką ja w życiu uprawiam.

Janusz Muniak


Posiadamy żony, posiadamy dzieci, posiadamy mieszkania, w których trzeba mieszkać, posiadamy numery identyfikacji podatkowej, posiadamy cały zestaw uzależnień, i pełną świadomość tego, że to posiadamy.

Jacek Szymkiewicz "Pogodno"


Moje serce jest ciągle wolne.

Mariusz Pudzianowski


Ja się w życiu zajmowałem różnymi rzeczami, z których nie jestem znany.

Piotr Dumała


Moim zdaniem ludzie dzielą się na tych, którzy sztuki potrzebują i na tych, którzy jej nie potrzebują. Nie ma złej publiczności.

Łukasz Kuropaczewski


Większa część populacji współcześnie nie mówi, tylko wrzeszczy, nie zamyka drzwi (od aut, pokojów, domów i czego tam jeszcze), tylko nimi trzaska. Trzeba Wam wiedzieć, że ludzie, zanim zaczęli wrzeszczeć, zwracali się do siebie taką siłą głosu, żeby nawzajem się słyszeć, a gdy kto z jakichś powodów przygłuchł, używał trąbki do słuchania. Mało tego – ludzie zwracali się do siebie pełnymi zdaniami, niejednokrotnie złożonymi, i używali co najmniej paru tysięcy słów dla precyzji kontaktu.

Błażej Baraniak


Podstawowym warunkiem istnienia cywilizacji jest umiejętność prowadzenia uprzejmej rozmowy.

W.H. Auden


Czy WYSOKA KULTURA to jest sytuacja, w której facet rano przeczytał Joyce’a, w południe wysłuchał reqwiem Bramsa, a wieczorem obejrzał po raz kolejny "Bilans kwartalny" Zanussiego, ale jednocześnie, co w Polsce nagminne, ma ubłocone buty ze zdartymi zelówkami i brakuje mu jedynki bo nigdy w życiu nie był u protetyka i śmierdzi bo lekceważy kupienie najtańszego dezodorantu typu brutal?

Wiesław Kot, dziennikarz


Jeżeli ktoś się interesuje czymś, i ktoś naprawdę wie, czego chce, to on się znajdzie tam, gdzie powinien się znaleźć.

Wojtek Bąkowski


Myślę, że publiczność zmieniła się tak, jak zmienia się na naszych oczach jakość tego życia, że tak powiem - politycznego, a więc i duchowego, bo tego nie jesteśmy w stanie oddzielić, niestety. To jest świat, w którym wszyscy bierzemy udział i sądzę, że on w sposób istotny odciska się na standardach życia społecznego, także w sensie duchowym i intelektualnym. Ta publiczność niestety zmienia się na gorsze, jak życie publiczne. To oczywiście nie wszystkich dotyczy miejsc.

Ewa Wójciak, "Teatr Ósmego Dnia"


Jesteśmy w cudownym kraju, w cudownym momencie dla teatru, bo ludzie są, widzowie przychodzą, i wpływają na to, jakie spektakle powstają. Cieszę się, że żyję tu, a nie w Luksemburgu czy w Austrii. Tam jest ustabilizowany pewien model odbioru, bardzo konserwatywny – publiczność abonamentowa, z pokolenia na pokolenie, burżuazyjno-kulturalna, przychodzi po prostu po kolacji nasycić się tą dawką Wysokiej Kultury.

Jan Klata


Naprawdę zdarzają się cuda na świecie i ja często ich doświadczam.

Łukasz Kuropaczewski


Dee Dee wiedziała co nieco o życiu. Wiedziała, że to, co przydarza się jednemu człowiekowi, spotyka większość z nas. Życie ludzi nie różni się aż tak bardzo – chociaż jesteśmy skłonni wierzyć w swoją niepowtarzalność.

Charles Bukowski


Mandat na dobrze robioną iluzję ma Hollywood. Teatr nie powinien się ścigać z filmem, czy serialem, bo po prostu nie ma szans.

Jarosław Tumidajski, reżyser

W Polsce podejście jest takie, że ludzie mają pełne przekonanie, że sztuka należy im się za friko, że w ogóle świat ma być wdzięczny im za to, że korzystają ze sztuki i ją oglądają Wojtek Bąkowski

Mam taką świadomość, że więcej osób prawdopodobnie przeczyta recenzję ze spektaklu, niż go obejrzy, więc ta recenzja może być istotniejszym źródłem informacji od spektaklu.

Wiktor Rubin, reżyser


Teatr to są masy; to jest jakiś rodzaj jarmarcznego, masowego przeżycia. Które istnieje tu i teraz, z takimi ludźmi, jacy są na widowni. I albo tu i teraz zdarzy się teatr, albo się nie zdarzy.

Jan Klata


Krytyka zarzuca mi, że publiczność dobrze się bawi na spektaklu. Wyobrażasz sobie? Taki zarzut!

Artur Tyszkiewicz, reżyser


Nie ma nic gorszego na kaca od porannych dziecięcych wrzasków.

Natalka Śniadanko Ahatanhel


Walki pomiędzy chrześcijanami były zawsze bardziej zacięte, niż walki pomiędzy chrześcijanami a mahometanami,

Jan Wróblewski


Lepiej załatwić jedną sprawę do końca, niż rozpocząć dziesięć.

Łukasz Stern


Nie zamierzałam nigdy zostać piosenkarką, zostałam nią, gdy już byłam na scenie. I dobrze, bo inaczej by mi się to nigdy nie udało

Janis Joplin


Człowiek musi mieć źle w głowie, że pisze te wszystkie piosenki. A potem jeszcze musi je śpiewać na koncertach… to takie dołujące.

Amy Winehouse


Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o moich obrazach, po prostu patrz po wierzchu. Nic tam z tyłu nie ma.

Andy Warhol


Każdego można sfotografować.

Monika Lisiecka


Uważam, że wielka literatura, powinna stawać po dobrej stronie.

Eustachy Rylski


Artyści posługujący się jakimkolwiek medium, czy farbą, czy piórem, czy komputerem będą zawsze forpocztą kultury, bo rozbijają zastane schematy, co później kulturowość adaptuje wzbogacając swoje potrzeby. Gdyby nie było nas z przodu, to ludzie nie wiedzieliby, że "tam" można wejść...

Leon Tarasewicz


Tak zwana muzyka poważna nie spadła z nieba przeciw ludziom, przeciw ludzkim emocjom, umysłom i wrażliwości. Ludzie się przy tym bawili, tańczyli, słuchali jej; ona pełniła funkcję taką, jaką teraz spełnia muzyka pop.

Agnieszka DuczmalWszystko układa się w rytmy, dziejące się w naszych mikro oraz makrokosmosach. Czasem tylko na krótko coś zaburza naturalny porządek rzeczy, a potem wszystko wraca do rytmu, choć bywa, że do innego i w nowym miejscu, ale do rytmu.

Andrzej Bobrowski, grafik i malarz


Teraz czytam Tołstoja. Lew Tołstoj, taki był pisarz dobry. Naprawdę, ja teraz nie żartuję.

Wiktor Jerofiejew


Zdarzyło mi się kiedyś, że napisałem muzykę do połowy wiersza. Czyli pół muzyki napisałem. I miałem kłopot, bo to było pół muzyki do połowy wiersza Wisławy Szymborskiej. Musiałem jej jakoś o tym powiedzieć, zapytać o zgodę, rozeznać co ona o tym sądzi. No więc zwierzyłem się pani Szymborskiej, że napisałem muzykę tylko do połowy jej wiersza, a ona przyjęła to spokojnie i powiedziała: Wie pan, ja też się zastanawiałam czy by tego wiersza nie skrócić.

Stanisław Soyka


Największym obciachem w muzyce jest nagrać płytę, a potem nie umieć jej zagrać na żywo.

Wojtek Pilichowski


Pani prezes, najchętniej toby zamieszkała w domu całym z plastiku, bo tam można wszystko dokładnie spryskać ze szlaucha. I żeby kwiatki też były z plastiku, bo kurz tak nie siada, a jak siądzie to się go zleje ze szlaucha i już jest ładnie i przyjemnie człowiekowi, w takiej czystości.

Ludwik Cichy


Nie zawsze się robi arcydzieła, arcydzieła się zdarzają raz na jakiś czas.

Andrzej Okińczyc, malarz


Nigdy tak naprawdę nie wiemy, co nas w życiu spotka.

Zbigniew Zapasiewicz


Jeśli chodzi o taką wojnę, polegającą na wywalczeniu sobie swojego miejsca, na zwołaniu do establishmentu: Chłopaki, halo! Posuńcie się! To chłopaki już się posunęli.

Jan Klata


Ludzka pamięć kreuje nasze dokonania, po latach są lepsze niż były w istocie.

Jan NowickiGdybym wiedział, jak obraz będzie wyglądał, kiedy go skończę, to dla mnie nie byłoby żadnej frajdy w rozpoczynaniu pracy. Obraz jest przygodą, bo wszystko się może zdarzyć podczas realizacji.

Andrzej Okińczyc, malarz


Kiedyś malowanie róż uważałem za najbardziej infantylną i ogłupiającą pracę plastyczną. Dziś, gdy namalowałem dziesiątki obrazów z kwiatami, za niektóre dostałem nagrody, wiem, że to zależy ode mnie jak je pokażę, by nie stały się przysłowiowym kiczem. Teraz już naprawdę wiem, że "ludzie są jak ogrody, ogrody są jak ludzie".

Mariusz Kałkowski, malarz


Natrafiam na tabuny facetów, którzy prowadzą jakieś festiwale, przeglądy i tak dalej, i kiedy pojawi się temat pieniędzy, to wysyłają mi maile o wolontariacie i pierdolą coś bez sensu. A ja po prostu z tego żyję i nic obecnie innego nie robię.

Wojtek Bąkowski


Jestem ostatnim człowiekiem, który powie, że dawniej było lepiej niż teraz. Pierwszy zapis w egipskich piramidach był taki, że czasy są coraz gorsze, niewolnicy coraz krnąbrniejsi, młodzież coraz głupsza, a zboże coraz droższe. Wynika z tego, że tak było zawsze. Rzeczywistości nie zmienimy, jest taka jaka jest.

Zbigniew Zapasiewicz


Pamiętaj, lepiej zarób stówę pięknie niż tysiąc byle jak.

Jan Nowicki


W tej nowoczesnej sztuce, gdzie cierpienia używa się, jak na przykład sterty podpasek, czy innego ekscentrycznego środka wyrazu, to to się robi… za szybkie - ja bym to tak określiła.

Małgorzata Kopczyńska, rzeźbiarka


Warto podkreślić, że Sasnal nie zabiega o karierę i nie przewróciło mu się w głowie, dlatego że jego obrazy osiągają wysokie ceny. On mieszkał w rodzinnym Tarnowie, z którego wyprowadził się dopiero wtedy, kiedy okazało się, że w mieście nie ma takiej szkoły, do której chciał posłać dziecko. Nie zaczął palić cygar ani grać w golfa. Ale właśnie tacy są wielcy artyści. Nie zmieniają swoich przyzwyczajeń i horyzontów, zachowują wewnętrzną niezależność.

Anda Rottenberg


Każdy człowiek postawiony z aparatem w tym samym miejscu, w tej samej sytuacji, zrobi inne zdjęcie.

Monika Lisiecka


Kiedy miałam 4 lata po raz pierwszy powiedziałam: "będę tańczyć", i to robię do teraz.

Ewa Wycichowska


Używając mocy wiertarki próbuję osiągnąć to, co Pollock osiągał malując po pijanemu w środku nocy, używając tylko patyczka i puszki z farbą

Paul Tokarsky


Drogi Panie, nigdy nie byłem w Mar del Plata ani w Argentynie i dlatego piszę kartkę z Mar del Plata, bo chcę być tak nowoczesny jak... (nie wiem kto).

Tadeusz Różewicz


Gwar panował i rozruch, a każdy był tak sobą i swoimi troskami zajęty, że mimo woli odczuwało się samotność zgubionego w tłumie człowieka.

Jarosław Iwaszkiewicz


Podoba mi się przeważnie to, co nie podoba się wszystkim.

Wojtek Pilichowski


Jeśli jesteś przeciętny, nawet jeżeli usiłujesz malować bardzo, ale to bardzo źle, twoja przeciętność zostanie dostrzeżona.

Salvador Dali


Nie należy zachęcać, ale należy zrażać do pisania. Zachęcanie nic nie daje, bo przetrwają tylko dwie grupy: nie zrazisz grafomana nigdy, i nie da się zrazić tego, kto ma wewnętrzny żar prawdziwy.

Jerzy Pilch


W telewizji widzę dziwność, która ma mnie zadziwić, działając na moją wrażliwość, którą ja akurat mam już zagospodarowaną. Ale jak ktoś nie ma, to się umasawia łykając tę dziwność, inność, i w efekcie staje się inny w taki sam sposób, jak wszyscy; czyli robimy się tacy sami, masowi, przeciętni.

Janusz Muniak


Dlaczego zaczęłam fotografować? Irytowało mnie to, że ludzie są piękni a mają takie brzydkie zdjęcie. Stąd to moje motto: Nie ma złych modeli, są tylko źli fotografowie.

Monika Lisiecka


Jest coś, co łączy Finów i Polaków – obawa przed Rosjanami.

Alexandre "Gigi" Paiva mistrz świata w brazylian jujitsuTen czas, kiedy nie piszę, jest upiorny.

Jerzy Pilch


Cieszę się, że nie żyję już w niewoli ćwiczenia. Zwiedziłam cały świat, ale zawsze patrzyłam na zegarek, bo musiałam iść ćwiczyć. Dziś nie mam uczucia, że muszę. To jest komfort spokojnego życia. Nie ma już tremy. Kiedy byłam młoda - też jej nie miałam. Potem się pojawiła. To wynikało z perfekcjonizmu i próżności.

Wanda Wiłkomirska


Mnie teraz już interesują pory roku, zwierzęta i literatura, którą stawiam i stawiałem zawsze najwyżej spośród wszystkiego. I życie jest absolutnie piękne, piwo jest coraz zimniejsze, kobiet już nie trzeba, wie pan, tylko wystarczy na nie patrzeć – jest wszystko okay. Dla mnie jest wszystko OK. To dla was jest do dupy. Jeżeli oczywiście wiecie, że pewne rzeczy umknęły. Bo może dla wielu, w ogóle nic nie umknęło. Bo niczego nie powąchali. To pan zadając mi te pytania, daje mi do zrozumienia, że pan mówi trochę o raju utraconym, ale przecież niektórzy by w ogóle nie wiedzieli co pan pieprzy.

Jan Nowicki


Chyba najbardziej znana opinia przeciętnego Polaka o obrazie, to bystra krytyka, że przecież takie coś, to ja w nocy i lewą ręką namalowałbym, i to nawet lepiej - mówię tu o krytyce dotyczącej malarstwa współczesnego, bo nad historycznym są tylko zachwyty. Prawda jest taka, że nie tak łatwo jest malować, a namalować dobrze, to już w ogóle trudno.

Barbara Hubert, malarka


Do literatury lgnie masa analfabetów. To jest tajemnica tej dziedziny sztuki, która w istocie nie jest tajemnicą: tu już na poziomie szkoły podstawowej łapiesz rzemiosło, umiesz czytać, umiesz pisać - nie nauczysz się grać muzykę, rysować, rzeźbić - tu w zasadzie, teoretycznie każdy może mieć złudzenie, że umie pisać, no bo umie pisać, a skoro umie pisać to i książkę napisze, bo to jest kwestia czasu tylko – tak się wydaje wielu ludziom.

Jerzy PilchWiecie co? Ja myślę, że najstraszniejszą rzeczą jest to że przemijamy. Jest taki wiersz Haliny Poświatowskiej, ja byłam ty byłeś, miniemy…

Aleksander Jurewicz


Ludzie, którzy żyją odizolowani od współczesnego świata, zachowują swoją tradycję, ale także i swoją nędzę

Ma Jian, pisarz chiński


Cóż za straszliwym wynalazkiem jest turystyka, jedna z najbardziej złowrogich gałęzi przemysłu! To za jej sprawą cały świat stał się jednym wielkim parkiem rozrywki, bezgranicznym Disneylandem.

Tiziano Tarzani, pisarz


Bałam się tego, że pewnego dnia będę szła ulicą i na afiszu nie zobaczę mojego nazwiska. Ale jednocześnie prześladowała mnie myśl, żeby nie zagrać jednego koncertu za dużo.

Wanda Wiłkomirska


Jak możesz twierdzić, że kochasz jednego człowieka, skoro na świecie jest dziesięć tysięcy ludzi, których kochałabyś bardziej, gdybyś ich kiedyś poznała? Ale nigdy ich nie poznasz.

Charles Bukowski


To podłe i głupie, że opłakujemy różne niepodważalne uroki minionego świata, a nie widzimy jak wiele zrobiliśmy. Jako cywilizacja pokonaliśmy powszechnie próg głodu i ubóstwa. To jest pięknoduchostwo elit, które smucą się prostactwem i prymitywizmem społeczeństw i nie widzą, że dziś na scenę weszli ludzie dawniej niewidzialni. W XIX wieku, tacy jak oni, pracowali w kopalniach, cierpieli głód, a obok Proust pisał cudowne książki. Dziś nikt tak podle nie żyje w naszej cywilizacji. Kiedyś ludzie słuchali muzyki trzy razy do roku, albo raz w tygodniu w kościele. To są zmiany niezwykle pozytywne i ja nie mam prawa narzekać na ten świat.

Krzysztof Zanussi


Języki są moją pasją. Znam ich kilka i to dość biegle. Mama nauczyła mnie francuskiego. Natomiast kiedy zacząłem naukę angielskiego, ojciec zapytał mnie: "po co ci ten język, przecież nie będziesz handlarzem?!".

Krzysztof Zanussi


Ludzie

pozbawieni

gustu

z reguły

nie wiedzą,

że

są go pozbawieni

Krystyna Grzybowska


Jeżeli ma się do wyboru np. tożsamość geja, lesbijki, Roma itp., to paradoksalnie najlepsza wydaje się tożsamość Żyda.

Monika Rakusa, pisarka


Mój dziadek zrywając jabłko z drzewa, brał je do ręki i mówił: "Spójrz, jaki Bóg jest wielki i doskonały".

Mariusz Kałkowski, malarz


Dzisiaj już nie wprawia mnie w zakłopotanie fakt, że gramy dobrze. Pamiętam taki moment, kiedy ktoś zapytał mnie po koncercie: A dlaczego tak szybko gracie?! Odpowiedziałam: Bo umiemy.

Agnieszka Duczmal


- Masz ochotę na śniadanie?

- Andre, ja nie mam ochoty na śniadanie od trzydziestu dwóch lat.

Charles Bukowski


Zdjęcie ze spektaklu "Sexpress" w reżyserii Kariny Piwowarskiej.
   

Komentarze:Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.

XieltOwoTQq (0)~MnbRQuoxB, 2011-04-25 09:51:48

Got it! Thanks a lot again for hpeling me out!

fOZBZMbhLNi (0)~jnAxTMmk, 2011-04-25 09:55:24

With the bases loeadd you struck us out with that answer!

nEWlzUHknWKECWi (0)~XmNvGLOHjLoF, 2011-04-25 10:30:52

Walking in the presence of giants here. Cool thinking all arnuod!

Wyraź swoją opinię:
Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.