25 września 2023, poniedziałek

Teksty i nadteksty

Proarte serwis kulturalno-literacki

O miłości (nie)możliwej między Ingeborg Bachmann i Paulem Celanem„Czas serca, listy", Wydawnictwo a5


Pierwszy raz spotykają się 16 maja 1948 roku w okupowanym Wiedniu, po czterech dniach zaczyna się ich romans. Ona – dwudziestojednoletnia studentka filozofii, on – o sześć lat starszy poeta, którego najgłośniejszy wiersz Fuga śmierci (Todesfuge) właśnie został opublikowany w rumuńskim tłumaczeniu. Jeszcze tego samego roku wymieniają pierwsze listy, ze zmienną częstotliwością będą do siebie pisać przez następnych dwadzieścia lat.


Jeden z najgłośniejszych, ale i najbardziej tajemniczych związków miłosnych ostatnich dziesięcioleci, jaki zrodził się w kręgu intelektualnej elity (nie tylko) niemieckiego kręgu językowego.


Obiektywnie więcej ich dzieliło niż łączyło – rodzice Paula Celana (1920-1970), bezpaństwowi Żydzi z Czerniowców, zginęli w hitlerowskim obozie koncentracyjnym, on sam przeżył rumuński obóz pracy; ojciec Ingeborg Bachmann był natomiast zaangażowanym członkiem NSDAP w nazistowskiej Austrii. Historia postawiła ich więc po dwóch stronach barykady – jako syna ofiar i córkę oprawcy. Uczucie próbowało mur ten sforsować – nie zawsze z sukcesem.
Cały tekst Klick !!!


   

Komentarze:Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.

Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.