6 grudnia 2023, środa

Malarze

Salvador Dali

Salwador DaliWystarczy sobie wyobrazić, że siła ciężkości, która przyciąga obraz ku ziemi, w wypadku odwrócenia go do góry nogami, stałaby się siłą powodującą jego spadanie do nieba!

Czytaj dalej, Klick!!!

Cytaty Dalego z 1964 roku pochodzą z „Dziennika Geniusza”, Phantom Press, 1993, tłumaczenie: Jan Kortas

 

 

Jeśli jesteś przeciętny, nawet jeżeli usiłujesz malować bardzo, ale to bardzo źle, twoja przeciętność zostanie dostrzeżona.

 

Jeśli nie macie zamiaru studiować anatomii, sztuki rysunku i perspektywy, matematyki i estetyki oraz nauki o barwach, pozwólcie, że powiem wam, iż jest to bardziej objaw lenistwa niż geniuszu.

 

Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy nadmiar pieniędzy, reklamy, sukcesu, czy popularności nie zrodził we mnie – nawet przez ćwierć sekundy – chęci popełnienia samobójstwa…. Wręcz przeciwnie – lubię te rzeczy.

 

Dwie najważniejsze rzeczy, jakie mogą spotkać, malarza współczesnego, to:

  1. Być Hiszpanem;
  2. Nazywać się Salvador Dali.

Te dwie rzeczy spotkały właśnie mnie.

 

Wystarczy sobie wyobrazić, że siła ciężkości, która przyciąga obraz ku ziemi, w wypadku odwrócenia go do góry nogami, stałaby się siłą powodującą jego spadanie do nieba!

 

Jestem w stanie permanentnej erekcji intelektualnej.

 

Każdego ranka po przebudzeniu wydaje mi się, że odczuwam coś na kształt boskiej rozkoszy: oto jestem Salvadorem Dali; i nachodzą mnie upojne myśli, czegóż to niezwykłego dokona znów dziś ten Salvador Dali. Z każdym dniem coraz trudniej przychodzi mi pojąć, jak ludzie mogą żyć nie będąc Galą czy też Salvadorem Dali.

 

Osły życzyłyby sobie, abym sam dostosowywał się do rad, jakich udzielam innym… To niemożliwe, ponieważ ja jestem całkowicie odmienny.

 

Skromność właściwie nie jest moją specjalnością.

 

Młodzi malarze współcześni nie wierzą dziś w NIC. Jest rzeczą całkowicie zrozumiałą, że kiedy się w nic nie wierzy, w końcu nie maluje się, z grubsza rzecz biorąc, nic.

 

Geniuszem jest się tak długo, dopóki się wierzy, że się nim jest.

 

Jedyna różnica między mną a wariatem to fakt, że nie jestem wariatem.

   

Komentarze:Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.

Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.